Loading…

Ky është dokumenti i marrëveshjes Kosovë-Serbi ‘për targat’

  • 30/09/2021 | 12:43

Ky është dokumenti i marrëveshjes Kosovë-Serbi ‘për targat’

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar se të dy palët kanë arritur një marrëveshje lidhur me krizën e shkaktuar së fundmi në pikëkalimet kuftitare në Jarinjë dhe Bërnjak, shkruan Gazeta Metro.

Lajcak ka shkruar në Twitter se pas dy ditësh negociata, është arritur marrëveshja që e de-eskalon situatën në veri të Kosovës.

“E kemi një marrëveshje! Pas dy ditësh negociatash intensive, një marrëveshje për de-eskalim dhe rrugën përpara sapo është arritur. E falënderoj Besnik Bislimin dhe Petar Petkoviqin për gatishmërinë e tyre për të negociuar dhe për t’u pajtuar për të mirën e njerëzve”, shkroi Lajcak.

Ai ka publikuar edhe dokumentin e marrëveshjes së përkohshme, që kthen edhe në status-quo.

“Të dyja palët ranë dakord për pikat e mëposhtme:

1. Njësitë speciale të policisë të vendosura aktualisht në CCP Jarinje dhe Brnjak do të hiqen njëkohësisht me bllokimet e rrugëve duke filluar më 2 tetor 2021 në orën 8:00 dhe duke përfunduar jo më vonë se 16:00. KFOR -i do të vendoset në CCP Jarinje dhe Brnjak para fillimit të largimit simultan dhe do të qëndrojë për afërsisht dy javë për të ruajtur një siguri dhe mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes.

2. Që nga 4 tetori 2021 në orën 8:00, regjimi i stikerave siç është rënë dakord në kuadrin e kornizës së Dialogu i lehtësuar BE, do të zbatohet si masë e përkohshme derisa të arrihet një zgjidhje e përhershme.

3. Një Grup Punues i përbërë nga përfaqësues të palëve të BE -së, Beogradit dhe Prishtinës, dhe i kryesuar nga BE do të caktohet për të gjetur një zgjidhje të përhershme për çështjen e tabelave të regjistrimit, bazuar në standardet dhe praktikat e BE -së. Takimi i parë i Grupit të Punës do të mbahet më 21 tetor 2021 në Bruksel. Brenda gjashtë muajve nga takimi i tij i parë, Grupi Punues do të paraqesë gjetjet e tij mbi një zgjidhje të përhershme të formatit të nivelit të lartë të Dialogut.”, thuhet në dokument.

Më poshtë dokumenti i marrëveshjes. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë