Loading…

Ky është fjalimi i Avdullah Hotit që e acaroi Kurtin dhe e shtyri ta shkarkon në gjysmë të natës

  • 26/03/2020 | 14:39

Ky është fjalimi i Avdullah Hotit që e acaroi Kurtin dhe e shtyri ta shkarkon në gjysmë të natës

Kryeministri në largim Albin Kurti, vendimin e parë që e mori pas rrëzimit të qeverisë së tij në Kuvend, ishte ai i shkarkimit të zëvendësit të tij nga LDK, Avdullah Hoti.

Avdullah Hoti më nuk do të jetë i ulur në krahun e djathtë të Albin Kurtit në mbledhjet e qeverisë, pasi ky i fundit e shkarkoi atë. Shkarkimi erdhi vetëm pak orë pas një fjalimi shumë të ashpër që Hoti e pati ndaj Kurtit në seancën e cila ishte thirrur për ta rrëzuar qeverinë.

Me t’u rrëzuar qeveria, Kurti nuk priti, dhe drejtë nga Kuvendi, shkoi në zyrën e tij në qeveri ku bëri shkarkimin e dytë në qeveri, pas atij të minisrit të brendshëm Agim Veliu, shkruan Reporteri.

Hoti në fjalimin e tij e kritikoi ashpër Kurtin, duke e quajtur edhe bolshevik dhe anti-amerikan.

“Tonet bolshevike që vinin nga dhomat partiake LDK nuk i pranon kurrsesi”, ka thënë ai.
“Është e papranueshme që ne të rrimë në Qeveri e partneri ynë feston kur investitorët amerikan ikin nga Kosova”.

Përveç tjerash, Hoti e akuzoi Kurtin se shkarkimin e Veliut e kishte bërë edhe për të marrë vendime autoritare në qeveri, pasi pa të tani i kishte shumicën e votave.

“Mocioni është i mbështetur në dy parime: nuk mund të ketë qeveri demokratike e cila shkatërron raportet me SHBA-në. Le te bëhemi të sinqertë se pa SHBA-në është të pamundshme të ruajmë paqen në rajon. Dhe e dyta. Në qeverinë e Kosovës të vitit 2020 nuk ka vend për autorkraci. Në LDK mendimin e kemi vlerë e jo antivlerë e kufizim për veprim”, deklaroi Hoti.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë