Loading…

Ky është fshati ku banorët vetëvriten me të madhe

  • 02/07/2019 | 17:33

Ky është fshati ku banorët vetëvriten me të madhe

Në një fshat  në Indi të quajtur Badi, shumë banorë vetëvriten. Kjo gjë është kthyer në një fenomen shumë serioz viteve të fundit dhe të pashpejgueshme në disa rate, sa i përket arsyeve pse këta banorë zgjedhin t’i japin fund jetës, shkruan Gazeta Metro.


Badi, ka 2500 banorë, dhe vetëm në vitin 2016 janë vetëvrarë më shumë se 100 persona, ndërsa po të njejtat shifra janë regjistuar edhe në vitet 2018, dhe 2019. Mendohet se arsye më e fortë e kësaj mënyrë për të vdekur mund të jetë depresioni dhe problemet mendore, që mund të vijnë nga përdorimi i tepërtë i pesticideve.

Sipas psikologëve kjo mund të jetë një e vërtetë e pjeshme, pasiqë ata i referohen edhe të korrurave: Kur nuk ka të ardhura nga bujqësia fshatarët e Badit, shqetësohen për të ardhmen e tyre, dhe vetëvriten.

Një gjë e tillë është shprehur vite më parë edhe në një fshat kinez, ku brenda disa muajve janë regjisturar mbi 80 vetëvrasje./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë