Loading…

Ky është kompleksi në Kiev që duket si një qytet LEGO i jetës reale

  • 06/11/2021 | 11:03

Ky është kompleksi në Kiev që duket si një qytet LEGO i jetës reale

Fotografitë mahnitëse me dron tregojnë një qytet me shumë ngjyra në Ukrainë që është krahasuar me një qytet LEGO të jetës reale.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, arkitektët pas projektit The Comfort Town në kryeqytetin ukrainas Kiev, kishin lyer secilin prej blloqeve të ulëta të apartamenteve me ngjyra të ndryshme pastel, duke krijuar një qytet ylber me blu, jeshile, të verdhë, të kuqe dhe rozë salmonë në një rajon me ndërtesa gri sovjetike.

Sipas Architecture Digest, projektuesve Dmytro Vasyliev, Aleksandr Popov, Olga Alfirova në firmën e Evropës Lindore, Archimatika, iu dha liria për ta transformuar zonën në një vend idilik për të jetuar.

Fotografitë nga lartë të produktit të tyre përfundimtar tregojnë një enklavë të shndritshme që dallon nga qyteti përreth i përbërë nga arkitektura gri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë