Loading…

Ky është liaçi më i fuqishëm natyror për organizmin tuaj

  • 15/03/2019 | 14:07

Ky është liaçi më i fuqishëm natyror për organizmin tuaj

Kjo bimë është njëra ndër mëlmesat më të mira, ngase shëron shumë probleme shëndetësore, trasnmeton Gazeta Metro.


Shafrani i Indisë është bimë barishtore me prejardhje nga Azia dhe i përket familjes së xhenxhefilit.

Nga rrënja e saj bëhet mëlmesa me ngjyrë të artë. Është përplot vitamina e minerale. Shafrani i pazier i bluar ka aromë të fortë, dheu, ndërsa me zierje si shtesë ushqimit ka shije të hidhur.

Shafrani:

* mbron mëlçinë
* përmirëson tretjen
* zvogëlon të fryrët
* ndihmon në luftë kundër kandidozës
* ka veti antiinflamatore e oksiduese
* preventivë në terapinë për kancer e HIV, diabet, atritis, sëmundjen e Alchaimerit, alergji të ndryshme
* pastron e forcon gjakun
* stimulon punën e mitrës
* largon dhembjen menstruale
* forcon sistemin imunitar
* tonik për bark e lëkurë problematike
* zgjigj problemet me mëlçinë
* i shkëlqyeshëm në lfutë kundër depresionit
* përmirëson punën e trurit
* shëron diabetin
/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë