Loading…

Ky është politikani serb që propozoi më 2008 hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë

  • 16/05/2021 | 20:30

Ky është politikani serb që propozoi më 2008 hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë

Kreu i Lidhjes së Socialdemokratëve të Vojvodinës Nenad Çanak sugjeroi që ushtria serbe të hyjë në territorin e Kosovës dhe të arrestojë “separatistët” shqiptarë në Prishtinë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në shkurt të vitit 2008.


Çanak foli për propozimin, i cili ishte i pazakontë për këtë politikan opozitar në programin e mëngjesit në TV Happy.

Ai tha se gjatë shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ishte i vetmi në Kuvend që kërkoi “të respektohet Kushtetuta e Serbisë”.

“A thotë Kushtetuta se (Kosova) është pjesë e territorit të Serbisë? Pastaj kërkova: “Ndez tanket, le të shkojmë në Kosovë! Le të shkojmë të arrestojmë bandën separatiste në Prishtinë”, tha Çanak.

Ai deklaron se në atë kohë, koalicioni qeverisës, pjesë e të cilit ishte ai, dhe shtylla kurrizore e shumicës ishte Partia Demokratike, iu përgjigj se ai ishte aventurier.

“Pra, si mund të jem tradhtar tani kur kërkova që të bëhet ajo që ishte obliguese sipas Kushtetutës?”, shprehet Çanak.

Çanak shton se kurrë nuk ishte në favor të luftës pasi e dinte shumë mirë që Serbia mund të humbte kot jetën e qytetarëve të saj, ndërsa struktura të caktuara do të përfitonin, siç shprehet ai, gjatë viteve të nëntëdhjeta.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë