Loading…

Ky është shteti që ka bllokuar thirrjet me Shqipërinë

  • 15/02/2017 | 21:51

Ky është shteti që ka bllokuar thirrjet me Shqipërinë

Operatori kombëtar i telekomunikacionit Telecom Namibia, ka bllokuar përkohësisht thirrjet telefonike me 17 shtete ndër to edhe Shqipërinë, çka do të thotë se tashmë nga Nambia nuk mund të kryhet asnjë telefonatë drejt këtyre destinacioneve.

Shkak është bërë rritja e papritur e mashtrimit PABX nëpërmjet hakimeve. Mashtrimi PABX që njihet ndryshe edhe si “Phreaking” është metoda kur hakera nga shtete të huaja përdorin sistemin PABX të kompanisë për të kryer thirrje telefonike të gjata. Deri në muajin shkurt, dëmi i shkaktuar kompanive nga ky aktivitet është 6 milionë dollarë nambian.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë