Loading…

Ky është super aeroplani privat që do kushtojë 63 milionë euro (Foto)

  • 21/07/2017 | 16:54

Ky është super aeroplani privat që do kushtojë 63 milionë euro (Foto)

Marka e aeroplanëve Bombardier, ka konfirmuar se ka projektuar brezin e ardhshëm të aeroplanëve privat’ Global 7000’, të cilët janë në fazën e fundit në fabrikën e saj, në Toronto të Kanadasë, transmeton gazetametro.net


Krijuesit e këtyre aeroplanëve ‘Global 7000’, kanë thënë se tre aeroplanët e parë kanë kryer testet me sukses duke kaluar mbi 500 orë duke fluturuar në hapësirë.

Kryeinxhinieri, i aeroplanëve ‘Global 7000’,  François Caza, tha se aeroplanët shumë shpejt do të jenë të gatshëm dhe do të dalin në treg.

Certifikimi i tyre pritet të behet në gjysmën e dytë  të vitit 2018.

‘Global 7000’ do të jenë aeroplanët privat me të shtrenjtë, çmimi i tyre do të jetë rreth 63 milionë euro./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë