Loading…

Ky fshat shqiptar ka numrin më të madh të fallxhoreve, njerëzit mbajnë rradhë të gjatë për të zgjidhur hallet

  • 04/05/2017 | 10:05

Ky fshat shqiptar ka numrin më të madh të fallxhoreve, njerëzit mbajnë rradhë të gjatë për të zgjidhur hallet

Baja e Istogut e njohur ndryshe si Ilixha e Pejës, njihet në të gjithë Kosovën, pasi flitet se aty janë fallxheshat më të mira.


Ky lloj fshati nuk njihet vetëm si qendër rehabilituese ku shkojnë shumë njerëz që kanë probleme të ndryshme shëndetësore.

Tashmë siç thonë banorët, fallxheshat e fshatit kanë sjellë rradhë të madhe hallexhinjsh që shkojnë të gjejnë dhe të zgjidhin hallet brenda një filxhani.

Edhe ata që shkojnë për herë të parë nuk e kanë vështirë t’i gjejnë fallxheshat, pasi që secila nga ato ka vendosur tabela që tregojnë shtëpitë ku ndodhen ato. “Te Sanija”, “Te Gila”, “Plumbtore”, “Falltore”, janë vetëm disa nga emrat që tërheqin “hallexhinjtë”, shkruan Zëri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë