Loading…

Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut

  • 21/01/2022 | 11:00

Ky lloj i zakonshëm i kërpudhave rrit shëndetin imunitar dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut

Nuk duhet shpenzuar shumë për të korrur përfitime të rëndësishme shëndetësore.


Hulumtimet sugjerojnë se kërpudhat e bardha përmirësojnë funksionin e sistemit imunitar dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.

Çfarë janë kërpudhat e bardha?

Të njohura si Agaricus bisporus në komunitetin shkencor, kërpudhat e bardha janë një lloj kërpudhash i ngrënshëm. Atyre u pëlqen të rriten në tokë pjellore dhe të lagësht dhe shumë kopshtarë shtëpiak i kultivojnë në një përzierje plehrash dhe dheu.

Hulumtimet kanë treguar prej kohësh se kërpudhat janë antibakteriale, antivirale dhe anti-inflamatore , madje ndihmojnë në parandalimin e rritjes së tumorit. Në fakt, njerëzit kanë përdorur kërpudhat në mënyra medicinale për shekuj.

Sipas një studimi të kafshëve të botuar në The Journal of Nutrition, kërpudhat me butona të bardha përmirësojnë qelizat vrasëse natyrore të trupit – qelizat imune që vrasin qelizat e tumorit ose qelizat e infektuara me një virus.

Në fakt, të hash më shumë nga kjo shumëllojshmëri kërpudhash mund të rrisë imunitetin tuaj të lindur ndaj tumoreve dhe infeksioneve virale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë