Loading…
Ky shtet është prodhuesi më i madh i ri i naftës në botë
  • 14/09/2018 | 15:05

Ky shtet është prodhuesi më i madh i ri i naftës në botë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës anë dalë në vendin e parë të prodhuesve globalë të naftës për herë të parë pas 45 vitesh

Për herë të parë nga vit 1973 Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ngritur në vendin e parë të prodhuesve më të mëdhenj të naftës në botë, gjykuar sipas raportit preliminar të Ministrisë së energjetikës, shkruan CNN, transmeton gazetametro.net.

Sipas të dhënave të tyre, ShBA në gusht kanë prodhuar rreth 11 milionë barelë naftë, me çka e kanë tejkaluar Rusinë. Kjo njëkohësisht është hera e parë nga viti 1999 që ShBA prodhon naftë më shumë se Rusia.

“Kjo është e arritur historike dhe përkujtues për të gjithë që të mos vëni bast kundër industrisë së naftës së ShBA-së” – McNally./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë