Loading…

Ky shtet ndalon me ligj abortin: Denime deri në 99 vjet për mjekët që kryejnë atë

  • 15/05/2019 | 13:24

Ky shtet ndalon me ligj abortin: Denime deri në 99 vjet për mjekët që kryejnë atë

Aborti në Alabama do të quhet krim njerëzor dhe do dënohet në çdo fazë të shtatëzanisë që kryhet. Madje, mjekët që kryejnë atë do të dënohen me burg nga 10-99 vjet, transmeton Gazeta Metro.


Nga 27 republikanë, 25 kanë votuar pro kalimi të këtij ligji, gjatë mbrëmjes të së martes.

Madje, ekziston vetëm një herë kur mund të ndodhi aborti dhe ajo është vetëm në rastin kur shtatzënia përbën rrezik serioz për shëndetin e gruas.

Ky vendim ka sjellë debate të shumta në kongres, pasi sipas tyre ky ligj do të shtyjë të largohen nga vendi, e ndërsa nuk kanë munguar edhe protestat./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë