Loading…

Lajcak viziton Kosovën e Serbinë këtë muaj: Së shpejti nisin bisedimet

  • 04/06/2020 | 16:45

Lajcak viziton Kosovën e Serbinë këtë muaj: Së shpejti nisin bisedimet

Emisari special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë Mirosllav Lajçak planifikon të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën në qershor për t’u përgatitur për vazhdimin e dialogut mes dy palëve, sipas mediave serbe që iu referohen burimeve diplomatike evropiane.


Në Bruksel, presin që dialogu të vazhdojë “pa vonesë” dhe deklarojnë se arritja e një marrëveshje përfundimtare është çështje muajsh.

Ndryshimi i kufijve nuk ka mbështetjen e rajonit dhe BE-së dhe nuk është një opsion që mund të jetë një zgjidhje për mosmarrëveshjen midis Beogradit dhe Prishtinës, sipas burimeve evropiane të informuara gjatë dialogut.

“Takimi i parë i dialogut mund të mos zhvillohet në qershor, por është e sigurt që do të mbahet në Bruksel, me ndërmjetësimin e BE-së, dhe se do të përqendrohet në dy qëllime kryesore – zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri më tani dhe arritjen e një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve. Beogradi dhe Prishtina,”, tha një zyrtar i lartë i BE-së.

Ideja e shkëmbimit të territoreve ka qenë e pranishme për sa kohë, por ajo ka shkaktuar reagime dhe frika negative në rajon, dhe nuk ka asnjë mbështetje nga vendet anëtare të BE-së, sipas një burimi të BE-së.

“Në takimin e fundit të Lajçak me përfaqësuesit e shteteve anëtare, shumë vende folën fuqimisht kundër ndryshimit të kufijve, dhe asnjë vend nuk ka dalë në favor të një zgjidhje të tillë. Rimbursimi i kufijve sipas kritereve etnike nuk është një ide e shekullit 21, nuk futet në modelin e demokracisë evropiane dhe kjo mund të nënkuptojë hapjen e një “kutie të Pandorës”.

“Kjo është arsyeja pse ideja u hoq nga tryeza,” tha zyrtari evropian.

Ai më tej deklaron se presidenti Hashim Thaçi hodhi poshtë përpjekjet e Mirosllav Lajçakut për të biseduar me të, por se kishte një kontakt midis Lajçak dhe Richard Grenell, përfaqësuesit special të presidentit të SHBA-së Donald Trump.

“Evropa dëshiron bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara në kontekstin e dialogut. Ne nuk duam dy dialog paralel dhe konkurrencë me administratën amerikane. Qëllimi ynë nuk është mundësitë për të bërë foto, nuk kemi zgjedhje para nesh, ne duam të arrijmë një marrëveshje serioze. Vetëm BE mund të ofrojë një perspektivë evropiane për Beogradin dhe Prishtinën,”, tha zyrtari.

Rezultati përfundimtar i dialogut nuk është vetëm në duart e të dy palëve, por në një masë të madhe edhe në duart e BE-së.

Shtetet anëtare të BE-së janë ato që vendosin për të ardhmen evropiane të Beogradit dhe Prishtinës. Nëse të dy palët arrijnë një marrëveshje historike, BE gjithashtu do të duhet të jetë e gatshme të bëjë pjesën e saj, tha një zyrtar i lartë i BE-së.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë