Loading…

Lajcak zhvillon takime neper Europë: Tregon për bisedën me këshilltarin e Scholz, i cili është i përfshirë në dialogun Kosovë-Serbi

  • 03/12/2023 | 22:06

Lajcak zhvillon takime neper Europë: Tregon për bisedën me këshilltarin e Scholz, i cili është i përfshirë në dialogun Kosovë-Serbi

Ndërmjetësi i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka pasur edhe një takim me Jens Ploetner, Këshilltarin e Kancelarit Scholz, i cili është i involvuar në dialogun Kosovë-Serbi.


Lajçak ka ndarë detaje të takimit në një postim në Facebook, duke theksuar se ka qenë në Berlin, ku ka diskutuar me Ploetner dhe përfaqësues të tjerë të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

“Në mesjavë, nisa një udhëtim të shkurtër në Berlin, ku u takova me Jens Ploetner, Këshilltar për Punët e Jashtme të Kancelarit Gjerman Scholz si dhe me përfaqësues të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë”, ka shkruar Lajçak.

Ditët e fundit, Lajçak ka zhvilluar një sërë takimesh të cilat i ka cilësuar si të dobishme për të nxitur përpjekjet e dialogut dhe zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Lajçak ka folur për këtë takim kur ka bërë një kronologji të takimeve që ka zhvilluar ditëve të fundit, të cilat ai i ka cilësuar si të dobishme.

Në Bruksel, Lajçak ka mbajtur takime produktive me përfaqësues të qeverisë, duke diskutuar angazhimin dhe reformat e vendeve të rajonit drejt integrimit në BE.Ai gjithashtu ka ofruar përditësime për dialogun Kosovë-Serbi në takime me përfaqësues të BE-së si dhe në një seancë me Komisionin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian.

Ky cikël i fundit i takimeve dhe aktiviteteve thotë Lajçak tregon angazhimin e vazhdueshëm për të ndihmuar regjionin në rrugën drejt integrimit evropian dhe për të nxitur përmirësimin dhe normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ndërsa, ditë më parë është raportuar se shtetet anëtare të Bashkimit Evropian do të propozojnë që urgjentisht në kornizën negociuese të Serbisë për anëtarësim në bllok të përfshihet edhe zbatimi i Marrëveshjes drejt normalizimit të raporteve me Kosovën dhe të gjitha obligimet nga marrëveshjet e kaluara në kuadër të dialogut.

Ky propozim pritet të bëhet në takimin e 12 dhjetorit në Bruksel të Këshillit për Çështje të Përgjithshme.

Shkrimi i tij i plotë:

E mbylla këtë javë në Sllovaki, ku fola në forumin vjetor GLOBSEC Chateau Béla për dinamikën aktuale në marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor dhe momentin e ri për zgjerim. Në fillim të kësaj jave, udhëtova për në Bukuresht, ku mora pjesë në një event të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, i fokusuar në të ardhmen e zgjerimit në BE. Në bisedime u diskutua edhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili është vendimtar për rrugët evropiane të të dyjave. Në margjinat e ngjarjes, pata një shkëmbim të dobishëm për gjendjen aktuale në Dialog, si dhe dinamikën rajonale me Ministren e Jashtme të Rumanisë Luminița Odobescu. Unë jam shumë mirënjohës për mbështetjen e Rumanisë për punën time dhe angazhimin e saj aktiv në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë dy javëve të fundit kam marrë pjesë edhe në dy konferenca të tjera – një në Tangier dhe një tjetër në Selanik. Në Marok, iu drejtova audiencës mbi temat “Fragmentimi, polarizimi dhe multilateralizmi: Lundrimi i paqes në një botë të thyer”, si dhe “Rendi bërthamor, Teoria e Parandalimit dhe Lufta Atomike: përballja me kërcënimet globale dhe (ri)mësimi gjuha e Luftës së Ftohtë” në #MEDAYS2023. Duke theksuar urgjencën e rimendimit të qasjes sonë ndaj sfidave globale, unë bëja thirrje për një qasje holistike ndaj paqes së qëndrueshme, duke përfshirë rritjen e investimeve në diplomacinë parandaluese. Në Greqi, iu bashkova Samitit vjetor të Selanikut të organizuar nga Delphi Forum. Duke u angazhuar në një diskutim të gjallë, ne eksploruam të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor në peizazhin aktual gjeopolitik kompleks.

Me t’u kthyer në Bruksel, mbajta takime produktive me përfaqësuesit e qeverisë me Ministren e Çështjeve Evropiane Maida Gorçeviq dhe Ministrin e Brendshëm Danilo Sharanoviq. Diskutimet tona u fokusuan në angazhimin e Malit të Zi për integrim, duke theksuar nevojën për të qëndruar në kursin e reformave të BE-së.

U takova edhe me Ministren e Jashtme, Elina Valtonen, për të folur për Dialogun dhe shtytjen e ripërtërirë për ta bërë realitet perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

Duke përshëndetur të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, në Bruksel, diskutuam mbi zhvillimet më të fundit të rajonit dhe unë ofrova një përditësim mbi gjendjen e Dialogut.

Së bashku me shefin e Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, gjeneral Barbano, iu drejtova Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe progresin e bërë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

Në mesjavë, nisa një udhëtim të shkurtër në Berlin, ku u takova me Jens Ploetner, Këshilltar për Punët e Jashtme të Kancelarit Gjerman Scholz si dhe me përfaqësues të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

Në mes të agjendës sime të ngjeshur në Bruksel, isha i kënaqur që pranova ftesën e Delegacionit të Përhershëm Sllovak në NATO për të qenë folës i ftuar në podkastin e tyre, DajNATO!. Ne u thelluam në zhvillimet e sigurisë në Ballkan dhe rrugëtimin tim profesional. Biseda jonë mori një ton më të lehtë të përzier me humor – një largim freskues nga formaliteti i zakonshëm i angazhimeve të mia.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë