Loading…
Lajm i keq për tifozët, FIFA ndalon të filmohen tifozët në finalen e botërorit
  • 12/07/2018 | 23:34

Lajm i keq për tifozët, FIFA ndalon të filmohen tifozët në finalen e botërorit

FIFA do t’u kërkojë të gjithë kompanive të transmetimeve televizive dhe trupave të xhirimit që të reduktojnë në maksimum pamjet e tifozeve tërheqëse gjatë zhvillimit të ndeshjeve, duke filluar nga finalja, pasi cilësohet si seksizëm.

Shefi i departamentit të përgjegjësisë sociale në FIFA, Federiko Adieki ka shpjeguar se gjatë Botërorit të Rusisë, ka pasur më shumë raste seksizmi sesa racizmi. Në veçanti, ka pasur shumë raste ngacmimesh nga ana e tifozëve për gazetarët që bënin intervista apo lidhje direkte.

Sipas tij, gjithçka ishte një procedurë normale evolucioni, duke saktësuar se pamjet kishin pësuar një përmirësim të ndjeshëm në krahasim me Botërorin e kaluar, “Kemi ndërhyrë edhe në transmetimet e mëparshme televizive, por në raste individuale dhe shumë të dukshme”, shpjegoi ai.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë