Loading…

Lajm i mirë për ata që e pëlqejnë këtë ushqim

  • 03/06/2023 | 08:35

Lajm i mirë për ata që e pëlqejnë këtë ushqim

Fasulet kanë përfitimeve të shumta shëndetësore, duke filluar nga ajo që janë të mbushura me fibra, proteina dhe lëndë ushqyese thelbësore si acidi folik, kaliumi, zinku dhe magnezi.


Alex Glover, nutricionist në “Holland & Barrett” ka treguar se fasulet mund të kontribuojnë në një vakt të dendur me lëndë ushqyese për një çmim të volitshëm.

Sipas tij, fasulet mund të ndikojnë që ju të jetoni më gjatë, gjithashtu ka edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore, shkruan The Sun.

Ngrënia e fasuleve është treguar se ulë edhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe të gjitha sëmundjet që mund të shkurtojnë jetëgjatësinë tonë.

Fasulet ndihmojnë edhe në rënien në peshë, madje Alex tregoi edhe se fasulet janë ushqim shumë i ngopshëm falë sasisë së lartë të fibrave dhe proteinave.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë