Loading…

Lajmërohet Zelensky, bën thirrje që të votohet Ukraina në finalen e Eurovision 2022

  • 14/05/2022 | 22:48

Lajmërohet Zelensky, bën thirrje që të votohet Ukraina në finalen e Eurovision 2022

Të shtunën, më 14 maj, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky dërgoi një telegram për të bërë një apel global duke u kërkuar votuesve të Eurovisionit të mbështesin kandidatët ukrainas nga Kievi.


“Së shpejti në finalen e Eurovisionit, kontinenti dhe e gjithë bota do të dëgjojnë fjalët e gjuhës sonë. Dhe besoj se në fund kjo fjalë do të jetë ‘Fitore’! Evropë, voto për Kalush Orchestra”, tha presidenti i Ukrainës, Zelensky, shkruan Euro Weekly.

Finalja e Eurovision 2022 është edicioni i 66-të i Eurovision Song Contest, që zhvillohet në Torino, Itali, pas fitores së Italisë në Eurovision 2021 me këngën e Maneskin “Zitti e buoni”.

Apeli i Presidentit të Ukrainës Zelensky pason lajmet e raportuara më herët sot, të shtunën, 14 maj, kur u raportua se trupat ruse të vendosura në Pidvysoke Ukrainë po zhvendosen në Horokhovatka, Ukrainë.

Përndryshe, Kalush Orchestra janë brohoritur me duartrokitjet më të zjarrta në mbrëmjen finale të konkursit evropian të këngës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë