Loading…

Lajmi qetësues nga eksperti amerikan: Gati i sigurt që Omicron nuk është më i rrezikshëm se Delta

  • 07/12/2021 | 23:22

Lajmi qetësues nga eksperti amerikan: Gati i sigurt që Omicron nuk është më i rrezikshëm se Delta

Në një kohë kur e gjithë bota ndodhej në ankth për shkak të variantit të ri të koronavirusit të quajtur Omicron, madje dhe shumë vende mbyllën kufijtë, një lajm i mirë vjen nga një prej ekspertëve më të rëndësishëm amerikan gjatë kësaj pandemie.


Gjatë një interviste, këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci tha se tashmë është gati i sigurt që varianti Omicron nuk është më i rrezikshëm nga Delta, i cili aktualisht është dominant në botë.

Megjithatë, kreu i Institutit Kombëtar për Sëmundjet infektive shton se do të duhen ende dy javë të tjera për të konfirmuar plotësisht rrezikun nga ky variant i ri.

Omicron u shfaq për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe ekspertët e parë që e studiuan deklaruan në krye të herës se ai mund të pësonte më shumë mutacione nga çdo variant i mëparshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë