Loading…

Latifi: Po duan ta shpikin një komb kosovar, si zonë neutrale mes Shqipërisë e Serbisë

  • 22/11/2019 | 10:36

Latifi: Po duan ta shpikin një komb kosovar, si zonë neutrale mes Shqipërisë e Serbisë

Profesori universitar, Blerim Latifi, ka deklaruar po mundohet të shpiket një komb kosovar i cili do të shërben si zonë neutrale midis Shqipërisë dhe Serbisë, shkruan Gazeta Metro.


Latifi ka thënë se para 50 viteve, udhëheqësi i Jugosllavisë, Josip Broz Tito kishte krijuar Bosnjën si komb, me qëllim e vetëm që të krijonte një zonë neutrale mes Serbisë dhe Kroacisë.

Ai po thotë se kështu tani dikush po dëshiron që ta krijon kombin kosovar dhe ta krijon një zonë neutrale mes Shqipërisë dhe Kosovës.

“Deri para 50 viteve muslimanët e Bosnjës ishin thjesht një grup religjioz. Tito i bëri komb, me qëllim që të krijonte një zonë neutrale midis Serbisë dhe Kroacisë. Njëjtë po duan të bëjnë me Kosovën: ta shpikin një komb kosovar, si zonë neutrale midis Shqipërisë dhe Serbisë”, ka shkruar Latifi në Facebook./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë