Loading…

Latifi tregon planin e rrezikshëm të Patriarkut të ri të Kishës Ortodokse Serbe

  • 02/03/2021 | 23:06

Latifi tregon planin e rrezikshëm të Patriarkut të ri të Kishës Ortodokse Serbe

Profesori universitar Blerim Latifi ka thënë në emisionin Pressing në T7 se nacionalizmi shqiptar duhet të vazhdojë të ekzistojë për sa kohë fqinjët tanë kanë projekte që cenojnë sovranitetin e shtetit.

Latifi tha se patriarku i ri i Kishës Ortodokse Serbe ka një plan të ri i cili kërkon ta bëjë si qendër Patriarkanën e Pejës.

Ai thotë se për sa kohë që ka ide të tilla duhet që të ketë nacionalizëm shqiptar.

“E kemi një fqinj agresive. Nuk guxojmë të heqim dorë nga nacionalizmi”, ka thënë ai.

Ai po ashtu tha se ata që mundohen të ndajnë kombin shqiptar dhe të krijojnë një komb të ri kosovar janë “argatë” të Serbisë.

“Projekti i kombit kosovar është i Josip Broz Titos”, ka thënë ai,.

“E kam lexuar edhe Qosiqin. Është projekt sllav. Është projekt që kërkon përcarjen e kombit shqiptar. Kosova dhe Shqipëria janë dy shtete dhe një komb shqiptar. Pikë”, përfundoi ai.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë