Loading…

Laureati rus i Nobelit: Ukraina nuk do ta falë kurrë Rusinë

  • 23/09/2022 | 19:16

Laureati rus i Nobelit: Ukraina nuk do ta falë kurrë Rusinë

Gazetari dhe laureati i Nobelit për Paqe, Dmitry Muratov ka paralajmëruar se Ukraina “nuk do ta falë kurrë Rusinë” për luftën.


Duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters, Muratov tha se teknologjia moderne kishte sjellë tmerret e luftës në shtëpi për njerëzit, së bashku me shkatërrimin e betejës për Mariupolin në Ukrainën jugore dhe pretendimet për krime lufte kundër ushtarëve rusë në Irpin dhe Bucha.

“Ju ndoshta do të dëshironi të falni gjithçka, por klikoni në motorin e kërkimit: Mariupol, Irpin ose Bucha. Dhe nuk mund të falni më një gjë të dreqit. Çdo hap i kësaj lufte, çdo krim dhe çdo e shtënë tani do të mbetet përgjithmonë”, tha ai.

Muratov, i cili bashkëthemeloi gazetën e pavarur Novaya Gazeta në vitin 1993, tha se konflikti e kishte kthyer prapa zhvillimin e Rusisë për gjysmë shekulli. Ai tha se po shuante gjithashtu shpresën, dashurinë dhe besimin në të ardhmen mes rusëve, raporton skynews.

“Ne nuk kemi më besim. Rusia dhe rusët janë të papëlqyeshëm. Dashuria ishte një gjë shumë e rëndësishme për të udhëtuar, për të mësuar, për të besuar në zotin tuaj, për të lexuar librat që doni. Fatkeqësisht, ka pasur një humbje të reputacionit tonë globalisht, një humbje besimi”, deklaroi Muratov.

“Humbja e reputacionit është një gjë e vështirë për t’u rikuperuar. Nëse dilni në rrugë dhe pyesni: “A keni nevojë për Kherson?” njerëzit do të të shikojnë sikur të jesh budalla”, tha ai.

“Ata do të pyesin: “Çfarë? Pse po flisni për Kherson? Unë kam një hipotekë, jo Kherson .Për gjeopolitikanët me tru të përflakur, fitorja lidhet me aneksimin e territoreve të huaja”, tha laureati.

Novaya Gazeta nuk është më një gazetë, por një faqe interneti e lajmeve në internet me një revistë, por Muratov u zotua të mos largohet, duke shtuar se “Kemi 82 persona (staf) që qëndrojnë këtu dhe natyrisht unë po qëndroj me ta. Dhe ne do të shkojmë në punë këtu. Ne do të punojmë këtu derisa tyta e ftohtë e armës të prekë ballin tonë të nxehtë”.

Ndryshe, Rusia ka filluar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima të shumta dhe dëme materiale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë