Loading…

LDK e PDK akuzojnë Vjosa Osmanin se shkeli kushtetutën me deklaratën e djeshme

  • 24/01/2021 | 20:16

LDK e PDK akuzojnë Vjosa Osmanin se shkeli kushtetutën me deklaratën e djeshme

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka kritikuar fjalimin e ish-bashkëpartiakes, Vjosa Osmani, në lidhje me zhvillimet në Komisionin Qendror Zgjedhor.


Ardita Dushi, nga kjo parti deklaroi se deklarimi i djeshëm i Osmanit ishte një kërcenim, dhe se brenda tij ka disa shkelje kushtetuese.

Të parën e renditën ndërhyrjen në punën e KQZ-së, ndërkaq të dytën tentimin e favorizimit të një grupi politik.

Bile, Dushi, bëri krahasim me 20 vite më parë kur sipas saj ka ndodhur ngjashëm.
Nga LDK, u bë thirrje që institucionet e pavarura të mos ndikohen nga kërcënimet.

Shkelje të Kushtetutës nga ana e Osmanit, thotë të ketë pasur edhe Bekim Haxhiu nga Partia Demokratike e Kosovës.

Bile ky thotë se ajo mbanë një pozitë të pamerituar, dhe se ambiciet e saj mund ta dëmtojnë liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, që e kryeson listën për kandidatë për deputetë nga kjo parti, pasuar nga Vjosa Osmani.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë