Loading…

LDK kërkon të pezullohet dyfishimi i çmimit për tatimin në pronë

  • 04/02/2023 | 23:28

LDK kërkon të pezullohet dyfishimi i çmimit për tatimin në pronë

Kanë kaluar pothuajse dy javë që kur qytetarët u njoftuan per dyfishimin e çmimit të faturës së tatimit në pronë.


Që nga kur u kumtua lajmi, partitë opozitare kundërshtuan që qytetarët të paguajnë më shumë duke marrë parasysh edhe inflacionin e lartë.

Deputetja e LDK-së Hykmete Bajrami perveç kundershtise, po thote se ka edhe gabime ne vleresimin e pronave.

Ish-ministrja e Financave, ka thënë po ashtu se shtrenjtimi i tatimit ne prone po vjen ne nje periudhe te renduar socio-ekonomike.

Perfaqesuesja e LDK’se ka edhe një kërkesë në emer të partisë për Ministrinë e Financave.

Ndryshe, ministri i Financave, Hekuran Murati, ditë më parë i ka propozuar komunave që të gjithë tatimpaguesve t’u falen deri në 100 euro nga vlera e tatimit në pronë për këtë vit, por pastaj, ne pergjigjje ndaj nje komune, permes nje shkrese ka njoftuar se nuk ka autorizuar komunat ta bejne kete.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë