Loading…
Legjendat e Prishtinës për lirat e fshehura në tokë e varrezat nën pishinën e Gërmisë
  • 16/06/2018 | 20:51

Legjendat e Prishtinës për lirat e fshehura në tokë e varrezat nën pishinën e Gërmisë

Një copë tokë në një fshat të Prishtinës mendohet të jetë shumë më e vlefshme se sa duket në shikim të parë. Kjo pasi pretendohet që në tokë është e fshehur një pasuri e tërë – legjenda thotë që aty ka lira e dukat të moçëm.

“Kur është shitë toka e parë, pronari e ka caktu çmimin me lira dhe flitet që ato lira për të cilat është shitur toka janë të fshehura në këtë pjesë”, thotë një nga vendasit e fshatit Tenezhdoll.

Megjithatë, këto mbeten fjalë, pasi që askush ndonjëherë nuk ka gjetur asgjë.

Tjetra legjendë flet për pishinën e Gërmisë, për të cilën thuhet që është ndërtuar mbi varreza. Këtë e mohojnë kujdestarët në këtë pishinë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë