Loading…

Legjislatura e Kanadasë kërkon nga kryeministri veprime ndaj Kinës, për trajtimin e ujgurëve

  • 23/02/2021 | 12:15

Legjislatura e Kanadasë kërkon nga kryeministri veprime ndaj Kinës, për trajtimin e ujgurëve

Legjislatura e Kanadasë miratoi një lëvizje që përcakton veprimet e Kinës kundër pakicës së saj muslimane Ujgure si gjenocid, duke rritur presionin ndaj Kryeministrit Justin Trudeau për të ashpërsuar qasjen e tij ndaj Pekinit, transmeton Gazeta Metro.


Ligjvënësit miratuan një deklaratë të hënën pasdite duke njohur “se një gjenocid po kryhet aktualisht nga Republika Popullore e Kinës”. Megjithëse jo-detyrues, vendimi përfaqëson një sinjal të qartë nga ligjvënësit që ata dëshirojnë që Trudeau të mbajë presion mbi Kinën për të drejtat e njeriut.

Masa do të tensionojë më tej marrëdhëniet midis dy vendeve, tashmë në pikën e tyre më të ulët që kur lidhjet diplomatike u vendosën në 1970. Tensionet janë rritur që nga arrestimi i vitit 2018 i një ekzekutivi të lartë të Huaëei Technologies Co. Ltd. në Vancouver mbi një kërkesë ekstradimi nga SH.B.A. Autoritetet kineze më pas burgosën dy Kanadezë me akuza të sigurisë kombëtare.

“Trudeau ka qenë dyshues dhe pasiv në qasjen e tij ndaj Kinës, përfshirë pozicionin e tij mbi gjenocidin Ujgur dhe nuk mendoj se kjo qasje po funksionon,” tha Michael Chong, një anëtar i Konservatorëve të opozitës që sponsorizoi lëvizjen, në një intervistë telefonike.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Ëang Ëenbin tha të martën në Pekin se lëvizja e Kanadasë “shpërfill faktet dhe arsyen e shëndoshë”.

Kina është përballur me presionin ndërkombëtar në rritje rreth akuzave për shkelje të të drejtave të njeriut ndaj pakicës së saj muslimane, të cilat qeveria kineze i mohon. Ndërsa Pekini thotë se po lufton separatizmin dhe ekstremizmin fetar midis Ujgurëve, një vlerësim i Kombeve të Bashkuara zbuloi se diku nga dhjetëra mijëra në “lart e 1 milion” Ujgurët janë arrestuar në kampe internimi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë