Loading…

Lëngu i panxharit për mëngjes i’u mbronë nga tensioni i lartë i gjakut

  • 27/10/2020 | 09:39

Lëngu i panxharit për mëngjes i’u mbronë nga tensioni i lartë i gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme që prek më shumë se një të katërtën e të gjithë të rriturve në mbarë botën, i cili njihet edhe si hipertension, vendos stres shtesë në enët e gjakut dhe organet vitale. Transmeton Gazeta Metro


Një nga mënyrat më të lehta për tu mbrojtur nga hipertensioni është pirja e lëngut të panxharit. Pirja e rregullt e lëngut të panxharit mund të ndihmojë për të ulur presionin e gjakut, nëse tashmë keni hipertension, sipas nutricionistit, Jenny Logan.

Enët e ngushta të gjakut vazhdimisht ngrenë presionin tuaj të gjakut, i cili më pas mund të çojë në hipertension. “Studimet kanë treguar se lëngu i panxharit mund të jetë i dobishëm në mbështetjen e presionit të shëndetshëm të gjakut”.

Studiuesit në vitin 2014 u dhanë vullnetarëve 250 millitra lëng panxhari në ditë dhe vunë në dukje se ai dukej se përmirësonte tension e tyre të gjakut. Besohet se kjo është për shkak të nitrateve që gjenden natyrshëm në panxhar, të cilat trupi i shndërron në oksid nitrik. Efekti i oksidit të azotit është të relaksojë enët e gjakut, të cilat nga ana tjetër mund të ndihmojnë për të mbështetur presionin e shëndetshëm të gjakut

Gjendja mund të çojë në disa ndërlikime vdekjeprurëse, duke përfshirë goditje në tru dhe sulme në zemër. Mund të shkaktohet duke ngrënë ushqime jo të shëndetshme, ose duke mos bërë ushtrime fizike të mjaftueshme.

Panxhari është i pasur me nitrate, të cilat shndërrohen në oksid nitrik. Oksid nitrik ndihmon enët e gjakut të relaksohen, dhe mbron nga shtrëngimet e panevojshme. Transmeton gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë