Loading…

Letra ku diplomati amerikan kërkonte nga Clinton bombardimin e Serbisë: Nëse nuk veprojmë, agresioni do zgjerohet

  • 07/02/2021 | 21:06

Letra ku diplomati amerikan kërkonte nga Clinton bombardimin e Serbisë: Nëse nuk veprojmë, agresioni do zgjerohet

Në një letër të hapur për Presidentin Clinton, ish-kryeministrja britanike Margaret Thatcher, ish sekretari i shtetit i SHBA George P. Shultz dhe gati 100 nënshkrues të tjerë nga i gjithë një spektër i gjerë politik bënë thirrje në vitin 1993 për sulmet ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake serbe në Bosnjë-Hercegovinë dhe fushat ajrore në Serbinë fqinje, transmeton Gazeta Metro.


Letra gjithashtu i bëri thirrje Klintonit për të ndihmuar në armatosjen e qeverisë boshnjake të udhëhequr nga myslimanët, duke paralajmëruar se dështimi për të vepruar tani me fuqi ajrore dhe armë mund të rezultojë në një angazhim të trupave tokësore perëndimore në shkallë të gjerë për të provuar të zbatojnë një marrëveshje paqësore të pandryshueshme.

Ai kritikoi mbështetjen e SHBA dhe Perëndimit për bisedimet e paqes në Gjenevë të cilat, nënshkruesit argumentuan, po çonin në shkatërrimin e Bosnjës dhe “më shumë vrasje, familje të prishura dhe dëbim të milionave”. Bisedimet u ndërprenë dje lidhur me refuzimet e muslimanëve për të pranuar një plan ndarje të favorizuar nga serbët dhe kroatët.

Letra paraqiste një problem të marrëdhënieve me publikun për administratën e Clintonit, e cila shpresonte që politika e saj në Bosnjë do të konsiderohej si e fortë dhe e saktë. Me iniciativën e Clintonit, NATO ka kërcënuar përdorimin e fuqisë së kufizuar ajrore për të mbrojtur Sarajevën dhe qendrat e tjera të popullsisë myslimane nga sulmi serb dhe për të nxitur bisedimet e paqes në Gjenevë në një përfundim.

“Nëse nuk veprojmë menjëherë dhe me vendosmëri, historia do të kujtojë që në dekadën e fundit të këtij shekulli, demokracitë nuk arritën të dëgjonin mësimin e saj më të pafalshëm: se agresioni i pa kundërshtuar do të zgjerohet dhe përsëritet,” thuhej në letër.

Duke veçuar Serbinë, letra këshilloi qeveritë perëndimore të “veprojnë tani në mënyrë thelbësore për të zvogëluar fuqinë e agresionit të menjëhershëm dhe të ardhshëm të Serbisë dhe në fund të fundit t’i vendosin Boshnjakët në një pozitë ku ata nuk do të duhet të mbështeten për një kohë të pacaktuar në mbrojtjen e bashkësisë ndërkombëtare”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë