Loading…

Letrat e pabotuara më herët të Charles Dickens na zbulojnë jetën e gjeniut

  • 16/03/2020 | 15:50

Letrat e pabotuara më herët të Charles Dickens na zbulojnë jetën e gjeniut

Letrat e Charles Dickens, duke zbuluar gjendjen mendore të tij teksa punonte në disa romane, përfshirë “A Christmas Carol”, do të shfaqen për herë të parë. Në një nga letrat, ai zbulon: “Unë kam shkruar në kokën time që nga ora dhjetë …”, pavarësisht se jam në pushime.

25 letrat e pabotuara janë pjesë e një koleksioni të madh të dorëshkrimeve, librave nga biblioteka e tij dhe sende personale. Ata janë fituar nga Muzeu Charles Dickens në Londër dhe do të shfaqen më vonë gjatë këtij viti. Ndërsa po shkruante “A Christmas Carol “, Dickens i dërgoi një miku të ngushtë një letër të datës 9 nëntor 1843. “Unë e kam bërë gjysmën e Librit të Krishtlindjeve dhe po pushoj për dy ditë para se të shkoj në Chuzzlewit [Martin Chuzzlewit, romani i tij i gjashtë] – domethënë, nëse mund ta quaj pushim, duke pasur për ta kryer këtë. “Dje eca shumë. Sot do të dal me kalë, për një udhëtim tridhjetë milje”.

Cindy Sughrue, drejtori i Muzeut Charles Dickens, thotë se letrat hedhin dritë mbi “procesin krijues” të Dickens dhe ndihmojnë në përgjigjen e pyetjes “çfarë bënte ai për t’ia mundësuar vetes të shkruante?” Ushtrimi ishte qartë i rëndësishëm. Një letër tjetër u shkrua në 1846 kur Dickens dhe familja e tij shkuan të qëndrojnë në Zvicër për disa muaj. Në kohën kur ai po fillonte punën në Dombey dhe Son. “Është një ditë e vështirë, por është një gjë e shkëlqyeshme për të hequr qafe vapën … Ndoshta unë mund të marr një varkë për stërvitje, këtë mbrëmje pas darkës …”, ka shkruar Dickens.

Sughrue gjen aftësinë magjepsëse të Dickens për të vazhduar punën, pavarësisht nga rrethanat e tij. “Është kjo përzierje e të qënit në pushime … duke shijuar një kulturë krejtësisht të ndryshme dhe duke shkruar vazhdimisht në “kokën e tij”, si dhe duke përmbushur afatet e botimit me gjithë këtë punë,” thotë ajo. “Ai punoi shumë dhe luajti shumë”. Letra të tjera të pabotuara tregojnë marrëdhëniet e tendosura të Dickens me babanë e tij Gjonin. Dhe ndërsa Dickens shkatërroi pjesën më të madhe të letrave që i ishin dërguar, ekziston nje shkëmbim i plotë i letrave, i vetmi që ka mbijetuar – midis Dickens dhe një prej fanseje të tij, një grua e re daneze.

Në një letër tjetër ai ofron këshillat e saj, duke shkruar: “Gjendja e mendjes që ju përshkruani nuk është e shëndetshme … ilaçi për të, megjithatë, është i lehtë … veprimi, dobia. “Më lejoni të kem kënaqësinë e madhe të besoj, një ditë, që letërkëmbimi që keni hapur me mua, ka bërë ndonjë të mirë dhe ka bërë që të keni një zemër më të lehtë dhe më të gëzuar se sa gjendej tek ju”. Muzeu Charles Dickens e fitoi koleksionin nga një amerikan që kishte kaluar më shumë se 40 vjet duke e bashkuar. Muzeu mblodhi 1.8 milion paund për ta blerë atë me ndihmën e granteve nga Fondi Memorial i Trashëgimisë Kombëtare, Fondi i Artit, Miqtë e Bibliotekave Kombëtare dhe Dickens Fellowship.

Mark Dickens, stërnipi i Charles Dickens tha: “Ky material mjaft befasues na afron edhe më shumë me vetë njeriun, karakterin e tij, ndjenjat, familjen dhe miqtë”. Koleksioni tani do të katalogohet dhe konservohet – dhe do të vendoset në internet, si dhe do të shfaqet në muze.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë