Loading…

Libia e shkatërruar nga dhuna e me sistem shëndetësor afër kolapsit konfirmon rastin e parë me koronavirus

  • 25/03/2020 | 15:49

Libia e shkatërruar nga dhuna e me sistem shëndetësor afër kolapsit konfirmon rastin e parë me koronavirus

Libia konfirmoi të martën rastin e parë të koronavirusit të ri, derisa sistemi shëndetësor përballet me probleme të mëdha, pas viteve të tëra dhune, transmeton Gazeta Metro.


Qendra Kombëtare e Kontrollit të Sëmundjeve, e cila vepron në zonat e kontrolluara nga të dy palët kryesore në konfliktin Libian, nuk dha detaje të tjera në deklaratën e saj për çështjen e koronavirusit. Sidoqoftë, mjekët thanë se pacienti ishte në një spital në Tripoli.

Si qeveria e njohur ndërkombëtarisht në Tripoli, në perëndim, dhe një administratë rivale me vendim nga Benghazi në lindje kanë imponuar bllokime, ndaluan udhëtimet e huaja dhe premtuan burime për shërbimin shëndetësor.

Ushtria Kombëtare Libiane me qendër lindore (LNA) është përpjekur të kapë Tripolin që nga viti i kaluar. Megjithë një thirrje për armëpushim nga Kombet e Bashkuara javën e kaluar për t’i lejuar të gjitha palët të përqëndrohen në përgatitjen për pandeminë, luftimet kanë vazhduar, me granatime të mëdha dhe përleshje të martën.

“Ky është një sistem shëndetësor që ishte afër shembjes para se vie koronavirusi,” tha Elizabeth Hoff, shefe e misionit për Organizatën Botërore të Shëndetit në Libi.

Pajisjet për testime janë të kufizuara, ka shumë pak pajisje mbrojtëse dhe ka një mungesë të rëndë të punonjësve të mjekësisë, veçanërisht në zonat rurale, tha Hoff.

Vullnetarët shpërndanë maska ​​për fytyrën dhe dorezat ndërsa njerëzit hynin në banka, ku shenjat në dysheme treguan se ku të qëndronin për të siguruar një distancë të sigurt nga të tjerët që prisnin në linjë.

“Nëse ne ulemi dhe nuk bëjmë asgjë, duke pritur për qeverinë, ne nuk do të kemi asnjë rezultat,” tha Taher Alzarooq, një vullnetar 55-vjeçar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë