Loading…

Librat e preferuar të Paul Auster

  • 06/02/2020 | 18:49

Librat e preferuar të Paul Auster

Paul Auster, shkrimtari dhe regjisori i njohur i filmit, i cili u bë veçanërisht i njohur me libra si “Trilogjia e Nju Jorkut” dhe ”4 3 2 1”, është njëri prej autorëve më të njohur të gjallë në botë, shkruan Gazeta Metro.

Ai është fitues i shumë çmimeve ndërkombëtare për letërsi, mes të cilave “Princi Asturias” 2006 (Çmim që u fitua nga Ismail Kadare në vitin 2009 dhe Philip Roth në vitin 2012).

Faqja e njohur toptenbooks.net, që liston librat e preferuar të njerëzve të njohur të fushës së librit, ka sjellë dhjetëshen e preferuar të Paul Auster.

Metro Libri jua sjell të plotë listën e shkrimtarit:

1. Don Kishoti – Migel Servantes
2. Lufta dhe paqja – Leo Tolstoi
3. Moby-Dick – Herman Melville
4. Krim dhe ndëshkim – Fjodor Dostojevski
5. Në kërkim të kohës së humbur – Marcel Proust
6. Uliksi – James Joyce
7. Letrat e Scarlettes – Nathaniel Hawthorne
8. Kështjella – Franz Kafka
9. Molloy, Malone vdes, dhe E paemërueshmja – trilogji nga Samuel Becket
10. Tristram Shandy – Laurence Sterne

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë