Loading…

Librat që autorët e famshëm jua rekomandojnë t’i lexoni

  • 12/02/2020 | 12:18

Librat që autorët e famshëm jua rekomandojnë t’i lexoni

Secilit i pëlqejnë listat – e në veçanti listat me tituj të librave.


Marrë parasysh këtë, adhuruesit e librave gjithmonë u kanë kërkuar shkrimtarëve të njohur për listat me librat që ata i duan, transmeton Telegrafi.

Më poshtë e keni një listë me disa prej librave që shkrimtarët më të njohur i kanë lexuar dhe që ua kanë rekomanduar tjerëve t’i lexojnë.

“Madame Bovary” nga Gustave Flaubert

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Ernest Hemingway, Sloane Crosley, Bret Easton Ellis, John Irving, Mary Gatiskill, Helen Fielding, Philip Roth, Claire Messud, Lorrie Moore.

“In Search of Lost Time” nga Marcel Proust

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Michael Chabon, Ha Jin, Claire Messud, Henry Miller, F. Scott Fitzgerald, Gary Shteyngart, A. S. Byatt.

“Anna Karenina” nga Leo Tolstoy

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Ernest Hemingway, Bret Easton Ellis, Philip Roth, Sheila Heti, Ha Jin, Claire Messud.

“War and Peace” nga Leo Tolstoy

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Stephen King, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, Alan Hollinghurst, Ha Jin, George Saunders.

“Middlemarch” nga George Eliot

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Bret Easton Ellis, Gary Shteyngart, Zadie Smith, A.S. Byatt, Jennifer Egan, Lorrie Moore.

“Pride and Prejudice” nga Jane Austen

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Marlon James, Helen Fielding, Michael Chabon, Claire Messud, Lily King.

“The Great Gatsby” nga F. Scott Fitzgerald

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Bret Easton Ellis, Ta-Nehisi Coates, Jay McInerney, Irvine Welsh.

“Adventures of Huckleberry Finn” nga Mark Twain

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Henry Miller, Bret Easton Ellis, Percival Everett, George Saunders.

“The Brothers Karamazov” nga Fyodor Dostoevsky

Ky libër është rekomanduar për t’u lexuar nga shkrimtarët: Ernest Hemingway, Rachel Kushner, Ha Jin.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë