Loading…

Lirimi i gazrave – disa fakte që nuk i keni ditur

  • 28/03/2017 | 08:50

Lirimi i gazrave – disa fakte që nuk i keni ditur

Si proces i jetës së njeriut, janë disa funksione trupore të cilat i bëjnë njerëzit të qeshin, të zihen ngushtë apo madje edhe të mërzitur.

Por kurorën për diçka të tillë e mbanë, lirimi i gazrave, përcjellë Klan Kosova.

Megjithatë një studim i fundit thotë se jo edhe aq shumë njerëzit kanë njohuri rreth rëndësisë së lirimit të gazrave përveç asaj se lirohen kur kanë një bark të fryrë.

Më poshtë mund të mësoni disa gjëra rreth tyre:
Meshkujt lirojnë gazra më shumë se femrat!

Shprehja e lirimit të gazrave, është shpikur në vitin 1962.

Një person në gjendje normale shëndetësore, duhet të lirojë gazra rreth 14 herë në ditë.

Këto 14 herë, janë të mjaftueshme për të mbushur një tullumbace!

Lirimi i gazrave nuk duhet të ju turpërojë, pasi ajo do të thotë se ju jeni të shëndetshëm. Një trakt i shëndetshëm, ndihmon mirë në tretjen e ushqimit.

Nëse ju keni vështirësi të lironi gazra apo nuk lironi fare, duhet vizituar mjekun.

Nuhatja e lirimit të gazrave, sipas studimit të fundit në Britani, është i shëndetshëm, tregon se keni shqisat e nuhatjes të shëndetshme?!

Gazrat e liruara nga femrat, supozohet se janë më të shëndetshme në erë.

Një lirim i gazit shkon aq shpejt 3m për sekond.

Çamçakëzat dhe soda bikarbone bën që të lirojnë më shumë gazra, prandaj nëse ju njihni dikë që i ha shumë ato, mundësisht fshihni!

Shumica e lirimit të gazrave ndodh natën gjatë gjumit.

Insektet termiet po ashtu lirojnë gazra, pas tyre renditen devet, zebrat, delet, lopët, elefantët, qentë etj.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë