Loading…

Lista e plotë e vendeve që do të dërgojnë tanke në Ukrainë

  • 26/01/2023 | 13:44

Lista e plotë e vendeve që do të dërgojnë tanke në Ukrainë

Njoftimi i Gjermanisë se do të dërgojë tanke Leopard 2 (MBT) në Ukrainë e ka futur atë në një grup prej një duzinë vendesh të tjera që thuhet se janë të përgatitura për t’i dhënë Kievit automjete të blinduara.


Berlini tha të mërkurën në një deklaratë se do të siguronte, “si hapin e parë” 14 tanke Leopard 2 A6 nga stoqet e Bundeswehr-it me qëllimin e grumbullimit “të shpejtë” të dy batalioneve tankesh, shkruajnë mediat e huaja.

Sipas tyre, ekuipazhet ukrainase do të trajnohen në Gjermani, të cilat gjithashtu do të ofrojnë logjistikë, municione dhe mirëmbajtje të sistemit.

Lëvizja pasoi “konsultimet intensive” midis aleatëve të Gjermanisë, të cilat u zhvilluan pasi kancelari gjerman Olaf Scholz u përball me presion në rritje për një “ngurrim” për t’i siguruar Kievit tanket që ata thonë se janë thelbësore për të luftuar kundër forcave të Vladimir Putinit.

“Ky vendim ndjek linjën tonë të mirënjohur për të mbështetur Ukrainën me të mirat e aftësive tona”, tha Scholz sipas një përkthimi, duke shtuar se “ne po veprojmë në një mënyrë të koordinuar ngushtë ndërkombëtarisht”.

Rieksporti i tankeve të prodhimit gjerman kërkon lejen e Berlinit dhe kështu parashikohej që drita jeshile nga Berlini do të çonte në vendet e tjera që të ndiqnin një shembull të tillë.

Dhe janë 13 ushtri evropiane që përdorin Leopard 2.

Ndryshe, një zyrtar i lartë ukrainas i tha ABC News se një koalicion prej 12 vendesh kishte premtuar MBT në Ukrainë në samitin e së premtes së kaluar në bazën e forcave ajrore amerikane Ramstein në Gjermani të vendeve aleate.

Në këtë kontekst, Polonia ka thënë se ishte e përgatitur të dërgonte në Kiev 14 prej tankeve të saj Leopard 2 nga stoku i saj prej rreth 250.

Finlanda, e cila nuk është në NATO, por ka kërkuar të bashkohet me aleancën, ka thënë publikisht se ishte e gatshme të siguronte MBT-të, ndërsa ABC News raportoi se Spanja, Holanda dhe Danimarka ishin gjithashtu të gatshme të siguronin disa nga tanket e tyre.

Gazeta spanjolle El Pais raportoi se Madridi do të ofronte tanket pasi Gjermania të kishte rënë dakord të bënte një gjë të tillë.

Portugalia gjithashtu thuhet se po përgatitet t’i dërgojë Kievit katër tanke Leopard 2.

Ndërkohë, Norvegjia po konsideron furnizimin e Ukrainës me deri në tetë Leopard 2, nga stoku i saj prej 35, sipas “Dagens Næringsliv”.

Veç këtyre, më 16 janar, Mbretëria e Bashkuar tha se do t’i dërgonte Ukrainës 14 tanke Challenger 2, ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron tha më 22 janar se nuk e ka përjashtuar mundësinë që Franca t’i dërgojë Kievit tanket e saj Leclerc.

Deri më tani në luftë, Varshava ka furnizuar forcat e armatosura të Ukrainës me T-72 dhe tanke PT-91 të prodhimit polak.

T-72 të tjerë u dorëzuan nga Republika Çeke dhe Bullgaria, sipas Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR).

Ndërkohë, zyrtarët amerikanë kanë thënë se administrata e presidentit Joe Biden së shpejti do të shpallë vendimin për të furnizuar Ukrainën me deri në 30 M1A2 Abrams.

Sigurimi i MBT-ve për Ukrainën do ta ndihmojë Ukrainën “të zhvillojë një luftë për të mposhtur ushtrinë ruse dhe për të çliruar territorin ukrainas”, tha të martën Instituti për Studimin e Luftës (ISW).

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se perspektiva që SHBA dhe Gjermania të dërgojnë tanke luftarake në Ukrainë “sjell më shumë tension në kontinent. Por kjo nuk mund ta pengojë Rusinë të arrijë qëllimet tona”.

Kjo është një listë e vendeve që deri më tani kanë premtuar tanke për Ukrainën, ose thuhet se po mendojnë ta bëjnë këtë: Gjermania, Finlanda (jo në NATO), Polonia, Portugalia, Spanja, Holanda, Danimarka, Norvegjia, Shtetet e Bashkuara, Republika Çeke, Bullgaria, Mbretëria e Bashkuar, Franca.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë