Loading…

Lista me kampionët e Kosovës ndër vite, Prishtina me më së shumti tituj në histori

  • 19/05/2019 | 15:12

Lista me kampionët e Kosovës ndër vite, Prishtina me më së shumti tituj në histori

Kanë mbetur më pak se një orë deri te fillimi i ndeshjes vendimtare të këtij sezoni, mes Feronikelit dhe Prishtinës, ku do të përcaktohet edhe kampioni i ri për sezonin 2018/19 në Superligën e Kosovës në futboll, transmeton Gazeta Metro.


Feronikeli momentalisht ndodhet në krye të tabelës me 77 pikë, kurse Prishtina një pozitë më poshtë ka 75 pikë. Pra, skuadrës vendase i konvendon edhe barazimi, kurse musafirëve i duhet vetëm fitorja.

Skuadra e ‘Niklit’ është në kërkim të titullit të tretë në historinë e tyre, kurse kryeqytetasit e kanë fituar titullin shtatë here deri më tani, por iu mungon tash e gjashtë vite.

Më poshtë lista me skuadrat që e kanë fituar titullin në Superligën e Kosovës që nga pas lufta, kësaj liste i prin Prishtina me shtatë tituj. Kujtojmë që kampion i sezonit të kaluar ishte skuadra e Dritës.

1999-2000 Prishtina

2000-01 Prishtina

2001-02 Besiana

2002-03 Drita (Gjilan)

2003-04 Prishtina

2004-05 Besa (Pejë)

2005-06 Besa

2006-07 Besa

2007-08 Prishtina

2008-09 Prishtina

2009-10 Trepça

2010-11 Hysi

2011-12 Prishtina

2012-13 Prishtina

2013-14 Llamkos Kosova

2014-15 Feronikeli

2015-16 Feronikeli

2016-17 Trepça ’89

2017/18 Drita

2018 /19?

/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë