Loading…

Liturgji fetare në kishën e Milloshevicit dhe Arkanit, Kelmendi: Përralla për Kurtin plasi si fluskë sapuni pas 100 ditësh

  • 10/06/2021 | 20:22

Liturgji fetare në kishën e Milloshevicit dhe Arkanit, Kelmendi: Përralla për Kurtin plasi si fluskë sapuni pas 100 ditësh

Publicisti Migjen Kelmendi, ka reaguar lidhur me liturgjinë që Kisha Ortodokse Serbe sot mbajti në Kampusin Universitar të Prishtinës, shkruan Gazeta Metro.


Migjeni ka thënë se vetëm pas 100 ditësh përralla se votimi i një djali të ri që premtoi ndryshim dhe funksionimin e ligjit plasi si fluskë sapuni.

“Dukej romantike me e votu nji djale te ri, bashke me do tjere, qe premtonin ndryshimin, ndrrimin e pushteteve dhe funksionimin e ligjit ne Kosove. Vetem 100 dite ma vone, krejt kjo prralle qe kompremetoi shoqnine kosovare, plasi si fluske sapuni. Nuk asht me u çudite, sepse absurdi asht shume i madh”, ka shkruar kelmendit.

Ai tutje ka thënë se Kisha Ortodokse Serbe sot mbajti liturgji fetare në kishën e Milloshevicit dhe Arkanit në Prishtinë është vetëm një fakt i prekshëm të këtij gabimi historik, është që 50% e qytetarëve të Kosovës e bënë duke e votuar Kurtin.

“Liturgjia e mbajtun ne kishen politike te Milosevicit dhe Arkanit ne Prishtine, asht vetem nji fakt qe mundesh me e prek me dore te ketij gabimi historik qe 50 perqind e qytetareve te Kosoves e bane tuj e votue Kurtin!
Parashikimi i Kadri Veselit se “Kurti ka me na e prue Serbine mbrenda” faktohet konkretisht me kete akt te sotem ne kishen politike te Milosevicit e Arkanit”, ka thënë ai.

Postimi i plotë:

EKSTRAPOLIMI I GABIMIT ME E VOTUE ALBININ
Dukej romantike me e votu nji djale te ri, bashke me do tjere, qe premtonin ndryshimin, ndrrimin e pushteteve dhe funksionimin e ligjit ne Kosove.
Vetem 100 dite ma vone, krejt kjo prralle qe kompremetoi shoqnine kosovare, plasi si fluske sapuni.
Nuk asht me u çudite, sepse absurdi asht shume i madh:
shoqnia kosovare, e cila diku ne 50 perqind asht rurale, me nivel kulturor folklorik, voton nji djal gjys te shkolluem qe e citon Hegelin – per pa e lexue (sic!)
Gabimi s’asht abstrakt. Medoemos ka me e pase edhe manifestimin e jashtem, njisoj si Shqipnia e Enverit qe pershfaqej ne ate fukarallek qe e kish ndrrue optin e qytetareve dhe ne ate çmendi arkitekturale qe kaploi kete vend komunist.
Liturgjia e mbajtun ne kishen politike te Milosevicit dhe Arkanit ne Prishtine, asht vetem nji fakt qe mundesh me e prek me dore te ketij gabimi historik qe 50 perqind e qytetareve te Kosoves e bane tuj e votue Kurtin!
Parashikimi i Kadri Veselit se “Kurti ka me na e prue Serbine mbrenda” faktohet konkretisht me kete akt te sotem ne kishen politike te Milosevicit e Arkanit.
E keqja asht se ekstrapolimet dhe manifestimet e ardhshme te gabimit historik te 50 perqind te qytetareve te Kosoves, kane me e damtue dhe rrezikue te ardhmen e 100 perqind te qytetareve!
Kurti asht abolue me voten tuej. Pergjegjesia e plote mbetet te ju dhe ndergjegja e juej!./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë