Loading…

Lotët dhe premtimet përcollën Astritin në varr

  • 08/11/2016 | 15:23

Lotët dhe premtimet përcollën Astritin në varr

Varret në Zllatar të Komunës së Prishtinës do jenë banesa e fundit për Astrit Deharin, i cili ndërroi jetë të shtunën në burgun e Prizrenit.

Trupi i pajetë i të ndjerit Astrit Dehari është varrosur para pak momentesh në një ceremoni ku përveç familjarëve, miqëve dhe deputetë e aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, morën pjesë edhe shumë qytetarë të tjerë.

I pranishëm për t’i dhënë lamtumirën e fundit Astritit, ishte edhe deputeti Albin Kurti, e kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti të cilët thanë disa fjalë para arkivolit të tij.

Që të dy kërkuan drejtësi për vdekjen e Astritit, shkruan gazetametro.net.

“Kemi mbetur pa diellin, por jo pa dritën në këto ditë të zeza. Kemi humbur diellin, por kemi një natë me mijëra yje. Astriti ishte yll”, ishin fjalët e Albin Kurtit.

Ndërsa i pari i Prishtinës tregoi për punën që Astriti kishte bërë në komunën e Prishtinës.

“Astriti na tregoi si punohet me vetëmohim, me ideale  dhe me përkushtim. Pak prej jush e dini që Astriti ishte ndër njerëzit kryesorë që punoi me përkushtim për sistemin shëndetësor në Komunën e Prishtinës”, u shpreh Ahmeti.

Ai tha se do ndjekë idealin e Astritit për një Kosovë të pavarur dhe të zhvilluar, duke thënë po ashtu se drejtësisë do t’i shkojnë deri në fund./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë