Loading…

Lubonja: Albin Kurti u dorëzua para Edi Ramës

  • 28/06/2022 | 08:49

Lubonja: Albin Kurti u dorëzua para Edi Ramës

Gjatë mbledhjes së përbashkët të qeverive, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është dorëzuar para kryeministrit shqiptar, Edi Rama, vlerëson publicisti Fatos Lubonja.


Lubonja ka folur për shkaqet e dorëzimit të Kurtit ndaj Ramës .

“Nuk do mërzitesha sikur të kishte ftohtësi, por ajo që pashë më shumë se ftohësi  ishte si një lloj dorëzimi i Albin Kurtit para kësaj figure autoritare invadente, sepse me thënë drejtën Kurti ka edhe një Vetëvendosje këtu dhe një pjesë këtu përfshi mua e kanë parë si një forcë politike që mund ndërtonte alternativë siç e quante atje ‘shtet i kapur’ siç është edhe në Shëqipëri shtet i kapur nga oligarkia atje nuk e di sa është i kapur”, thotë ai.

Madje, Lubonja në Tëvë 1, i cilësoi si propaganda premtimet e Kurtit se do të ndërtohet hekurudha mes Shqipërisë dhe Kosovës duke thënë se i sheh me skepticizëm në qëllimin e tyre.

“Dhe një ftohje e tyre për këto arsye do të ishte e shëndetshme, ose dialog ose një përplasje ndoshta. Ndërsa unë e pashë që Kurti sikur i propagandoi dhe ai ato që bën Rama, një hekurudhë që do na lidhte neve kaq shpejt, një port, të gjitha këto unë i shikoj me skepticizmin jo për realizimin por edhe qëllimet atë hekurudhën nuk e di se kur do ta shohim se ne kishim këtu pjesërisht dhe nuk kanë vu një gozhdë për të qarkullu në Shqipëri”, shtoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë