Loading…

Lufta tregtare SHBA dhe BE: Fillon rënia valutës Euro

  • 02/09/2019 | 18:48

Lufta tregtare SHBA dhe BE: Fillon rënia valutës Euro

Po shënohet rënie e Euros dhe pritet të thellohet edhe mëtej si pasojë e tarifave të reja Amerikane ndaj Bashkimit Europian (BE), dhe recesionit ekonomik gjerman transmeton Gazeta Metro.


Euro ka rënë sot në nivelin më të ulët në 16 muaj pasi investitorët janë të shqetësuar për efektet e luftës tregtare SHBA – BE dhe rënies së eksportit të prodhimeve gjermane në vlera milionëshe, që po dëmtojnë ekonominë evropiane.

Euro ra 0.3 për qind ndaj dollarit sot në 1,0958 dollarë pasi rrëshqiti nën 1.10 dollarë të premten për herë të parë që nga maji 2017, sipas Reuters.

Euro ka humbur më shumë se 4.0 për qind nga fillimi i këtij viti.

Funta britanike ra 1 për qind kundrejt dollarit sot në 1.12046 dollarë dhe 0.6 për qind kundrejt euros. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë