Loading…

Luftëtari i Azov ‘Frost’, i cili u kthye nga robëria, tregon një video arkivore nga Mariupol i Ukrainës

  • 22/09/2022 | 23:12

Luftëtari i Azov ‘Frost’, i cili u kthye nga robëria, tregon një video arkivore nga Mariupol i Ukrainës

Rusia ka liruar disa ukrainas që ka marrë robër pas një beteje të stërzgjatur për qytetin port të Mariupolit në fillim të këtij viti, duke përfshirë udhëheqës të lartë ushtarakë, tha të mërkurën një zyrtar i lartë në Kiev.


Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të burgosurit e liruar përfshijnë komandantin dhe zëvendëskomandantin e batalionit Azov që bëri pjesën më të madhe të luftimeve, tha Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit Volodymyr Zelensky.

Lëvizja është e papritur, pasi separatistët e mbështetur nga Rusia muajin e kaluar thanë se do të kishte një gjyq të personelit të Azov, të cilët Moska i përshkruan si nazistë. Ukraina e mohon akuzën.

Siç është raportuar se shkëmbimi kishte ndodhur pranë qytetit verior të Ukrainës, Chernihiv.

Ndërkohë një video e publikuar në rrjetet sociale thuhet se tregojnë luftëtarin e Azov “Frost”, i cili u kthye nga robëria, që tregon një videon arkivore nga Mariupol.

Njësia Azov, e formuar në vitin 2014 si një milici për të luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia, mohon të jetë fashiste.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë