Loading…
Luksemburgu bëhet vendi i parë në botë me transport publik falas
  • 06/12/2018 | 14:01

Luksemburgu bëhet vendi i parë në botë me transport publik falas

Luksemburgu pritet të bëhet vendi i parë në botë, që do të ketë transport publik falas për të gjithë.


Të gjitha biletat që përfshijnë transportit publik me tren, autobusë dhe tramvaj, pritet të hiqen gjatë verës së ardhshme, transmeton gazetametro.net.

Aktualisht biletat në këtë vend kushtojnë 2 euro, por me vendim të koalicionit qeverisës të drejtuar nga Xavier Bettel, udhëtarët nuk do të kenë nevojë më për to.

Ky vendim vjen pas trafikut shumë të bllokuar në këtë vend, ku thuhet se vozitësit e automjeteve shpenzojnë rreth 33 orë të bllokuar në trafik.

Ndonëse një vend i vogël, Luksemburgu ka një popullsi prej 600.00 banorëve, ku 200.000 prej tyre jetojnë në Gjermani, Francë e Belgjikë dhe kalojnë kufirin çdo ditë për të punuar në këtë vend./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë