Loading…
Lulet e diellit të Van Gogh mund të veniten, kjo është arsyeja |FOTO
  • 31/05/2018 | 20:08

Lulet e diellit të Van Gogh mund të veniten, kjo është arsyeja |FOTO

Rrezet X kanë zbuluar se ngjyra të cilën Van Gogh e ka përdorur për të pikturuar lulet e diellit, dëmtohet nga drita duke humbur gjallërinë.


Muzeu Van Gogh në Amsterdam po rishikon mënyrën se si të shfaq pikturën e artistit të titulluar “Sunflowers” apo në gjuhën shqipe “Lule Dielli”, pasi një teknikë e re pioniere zbuloi se petalet e pikturës dhe rrjedhjet po thaheshin me një ngjyrë kafe ulliri si rezultat i përdorimit të një boje të verdhë të ndjeshme nga artisti.

Një hetim i mundimshëm i rrezeve X  kanë zbuluar ngjyrën që se Vincent Van Gogh ka përdorur. Bëhet fjalë për dy lloje të ndryshme të një bojë të verdhë të kromit, njëra prej të cilave është më e prirur të degradohet nën dritë.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë