Loading…
Lushtaku e Remi kthehen për Kosovë
  • 17/01/2019 | 23:21

Lushtaku e Remi kthehen për Kosovë

Dy ish-komandantët e UÇK’së, Sami Lushtaku e Rrustem Mustafa, janë nisur për në Kosovë nga Haga, ku ishin të ftuar në Gjykatën Speciale, transmeton Gazeta Metro.


Lushtaku e Mustafa kanë qëndruar atje katër ditë, ku janë marrë në pyetje për orë të tëra nga prokurorët ndërkombëtarë.

Mustafa, i njohur si Remi, pasi u intervistua për plot 16 orë, ka thënë se është marrur në pyetje si ‘’dëshmitar i dyshuar’’, ndërsa Lushtaku ende nuk dihet se në çfarë cilësie është pyetur nga prokurorët në Hagë.

Pas intervistimit, ish-komandanti për zonën e Llapit, Remi, ka publikuar një postim në rrjetin social Facebook, përmes të cilit tregoi se një ndër pyetjet në Hagë ishte edhe se a do të mbronte UÇK’në, për të cilën tha se UÇK’ja tani e mbronë atë, transmeton Gazeta Metro.

Ndërsa ish-komandanti në Zonën e Drenicës, Lushtaku, ende nuk ka bërë ndonjë deklarim pas intervistimit të tij në Gjykatë.

Sidoqoftë, gjatë ditëve në vijim, për në Hagë pritet të udhëtojnë edhe ish-komandantë e ushtarë të tjerë të UÇK’së, të cilët janë ftuar nga Gjykata Speciale.

Në mesin e të ftuarëve në Hagë janë edhe Sylejman Selimi, Remzi Shala, Sokol Dobruna, Nazim Mehmeti e disa të tjerë.

Në gusht të vitit 2015, deputetët e Kuvendit të Kosovës i thanë ‘Po’ Gjykatës Speciale.

Me 82 vota për, 5 kundër dhe 1 abstenim, ata votuan ndryshimet kushtetuese të cilat i hapën rrugë themelimit të kësaj gjykate, e cila u kërkua nga bashkësia ndërkombëtare./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë