Loading…

Lushtaku: Edhe unë kam qenë anëtar i LDK’së (Video)

  • 19/07/2017 | 20:52

Lushtaku: Edhe unë kam qenë anëtar i LDK’së (Video)

Jo pak përmenden raportet mes pjestarëve të Ushtrisë Çlirimtare me Lidhjen Demokratike, të vetmën parti shqiptare deri pas luftës. E Sami Lushtaku, njëri nga ushtarët e UCK’së, në emisionin Komiteti, ka folur për qasjen që kjo organizatë kishte me ata që quheshin ‘krahu i paqes’, por edhe me FARK’un.


Lushtaku ka thënë se Ushtria Çlirimtare nuk ka pasur asnjëherë të bëjë me vrasjen e zyrtarëve të LDK’së e as nuk kishin rivalitet mes tyre. Siç thotë kreu i komunës së Skenderajt, ata dalloheshin dukshëm me bindje, por kjo nuk ishte e nivelit të atillë që UCK’ja t’i vriste.

Madje, Lushtaku për herë të parë ka bërë të ditur se formalisht ishte edhe vetë ai i anëtarësuar në LDK’në, si e vetmja parti shqiptare gjatë periudhës së okupimit serb.

Por, ky anëtarësim nuk kishte qenë i bollshëm për zëvendëskomandantin e zonës së Drenicës, pasi që ai ka treguar se aktivitetet e tij gjatë viteve të 90’ta ishte kryer në kuadër të Lëvizjes Popullore Kombëtare.

Lushtaku në Komitet ka treguar se gjatë luftës personalisht ai ishte takuar me kryetarin e degës së LDK’së në Skenderaj, i cili kishte refuzuar t’i bashkangjitej luftës duke i qëndruar besnik LDK’së, por siç tregon Lushtaku, kjo nuk kishte ndikuar në acarim raportesh mes tyre.

Intervistën me kryetarin e Skenderajt mund ta ndiqni më poshtë:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë