Loading…

Macron: Do të bisedoj me Putin, pasi të flas me kreun e agjencisë bërthamore

  • 03/12/2022 | 16:40

Macron: Do të bisedoj me Putin, pasi të flas me kreun e agjencisë bërthamore

Presidenti francez Emmanuel Macron është gati të flasë sërish me homologun rus Vladimir Putinin, por pasi të ketë folur me Rafael Grossin, drejtorin e përgjithshëm të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), me të cilin Franca bashkëpunon për të mbrojtur uzinën e Zaporizhzhias, e cila ka qenë objektiv i bombardimeve.


Këto deklarata Elysee-së i bëri duke u kthyer nga vizita e tij në SHBA në një intervistë për TF1. Sipas Macron kushtet për paqen në Ukrainë do të duhet të vendosen nga Ukraina.

“I takon popullit ukrainas të vendosë në mënyrë të pavarur, të vendosë në çfarë kushtesh, si, kur: nuk varet nga ne”, deklaroi kreu i Elysee, sipas të cilit zgjerimi i NATO-s duhet të jetë “një nga çështjet për paqen”.

Ai shtoi se “ajo që varet nga ne, është siguria e pjesës tjetër të Evropës”, tha Macron, i cili shpreson të jetë në gjendje të sigurojë një “garanci për sigurinë e vetë Rusisë kur të kthehet në tryezën e negociatave”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë