Loading…

Magji Krishtlindjesh

  • 24/12/2016 | 20:45

Magji Krishtlindjesh

Santa Klausi nisi udhëtimin e tij për t’i shpërndarë dhuratat e Krishtlindjeve fëmijëve nëpër botë, transmeton Gazeta Metro.

Ai u largua nga shtëpia e tij në fshatin finlandez të Rovaniemit mbrëmjen e së premtes në një shfaqje spektakolare dritash. Edhe pse e kalon shumicën e kohës në fabrikën e tij në polin e veriut, rezidenca zyrtare e Santa-s është në Rovaniem, në hyrje të rrethit polar të Arktikut dhe disa qindra turistë dhe vendas mblidhen për ta përshëndetur atë në një prej periudhave më të ngjeshura kalendarike.

I shoqëruar nga elfët e tij që kërcenin e këndonin për t’i uruar fat, babagjyshi foli shkurtimisht për turmën në gjuhën finlandeze dhe angleze.

“Ne jemi njerëz me fat; jeta jonë është e mirë dhe po përjetojmë një sezon të bukur festiv”, tha ai.

Santa hipi më pas në slitën e tij dhe u largua nga fshati në drejtim të polit të veriut, ku do të bëjë përgatitjet e fundit për dhuratat që do t’u shpërndahen fëmijëve fatlumë nëpër botë.

Menjëherë pas nisjes së Santa-s qiejt mbi Rovaniemi u ndriçuan nga dritat e veriut.

1482596587santa

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë