Loading…

Mahnitëse: Pyll në mes të stadiumit

  • 22/10/2019 | 20:31

Mahnitëse: Pyll në mes të stadiumit

 Stadiumi ‘Wörthersee’ në Austri është kthyer në pyll, dhe ka një pamje magjepëse, shkruan Gazeta Metro.


Kuratori zviceran ka shndërruar stadiumin Wörthersee në Austri në një pyll për ngritjen e vetëdijes për ndryshimet klimatike dhe shpyllëzimit .

‘For Forest – The Unending Attraction of Nature’ shënon instalimin më të madh të artit publik në vend derimë sot.

Brenda stadiumit ndodhen rreth 300 pemë, disa që peshojnë 9 ton secila, të instaluara me kujdes në mes të stadiumit.

Littmann me anë të instalacionit solli në jetë një vizatim të artistit austriak dhe arkitektit Max Peintner. Peintner në vitin e tij të vitit 1970 zbulon kërcënimin që i kanoset mjedisit natyror duke  imagjinuar një kohë kur pyjet do të ekzistojnë vetëm si objekte ekspozite.

Ekspozita do mbahet e hapur nga 8 shtatori deri më 27 tetor./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë