Loading…

Maji i veçantë në Gjakovë: Për një muaj lindën 75 vajza dhe 75 djem

  • 05/06/2020 | 22:49

Maji i veçantë në Gjakovë: Për një muaj lindën 75 vajza dhe 75 djem

Gjatë muajit maj në Komunën e Gjakovës kanë lindur 150 fëmijë, 75 vajza dhe 75 djem, shkruan Gazeta Metro.


Nga këto lindje 46 kanë qenë me prerje cezariane.

Më poshtë ju sjellim raportin e plotë të Spitalit të Përgjithshëm në Gjakovë:

Gjatë muajit Maj, në Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë janë hospitalizuar: 770 pacientë (67 në Kirurgji, 26 në Ortopedi, 29 në Urologji, 10 në ORL, 246 në Gjinekologji, 152 në Neonatologji, 29 në Pediatri, 67 në Interno, 7 në Infektiv, 30 në Neurologji, 7 në Psikiatri, 28 në Pulmologji, 1 në Dermë, 12 në Kujdes intenziv dhe 59 në Njësinë Koronare).

Janë kryer 95 operacione (25 operacione Kirurgjike, 13 operacione Ortopedike, 6 operacione Urologjike, 1 në ORL dhe 50 operacione Gjinekologjike).

Gjatë këtij muaji kanë qenë 150 lindje, prej tyre 75 djem e 75 vajza (lindje me prerje cezariane kanë qenë 46).
Sa i përket shërbimeve ambulantore – vizita mjekësore kanë qenë 5146, 810 shërbime në Ro-Kabinet dhe 114 CT-ja.
Numri i pacientëve që kanë marrë shërbime në Laborator ka qenë 1217.

Poashtu, në repartin e Hemodializës janë kryer gjithsejt 907 shërbime të Dializës (790 të Komunës së Gjakovës dhe 117 jashtë Kosovës)./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 02/07/2020 | 08:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë