Loading…

Malajzia pezullon parlamentin, gjendje emergjente deri me 1 gusht

  • 13/01/2021 | 14:50

Malajzia pezullon parlamentin, gjendje emergjente deri me 1 gusht

Malajzia njoftoi një gjendje të jashtëzakonshme të martën në mëngjes, duke pezulluar parlamentin dhe legjislaturat e shtetit, pasi miliona Malajzianë ishin vendosur të ktheheshin në bllokim pas rritjes së rasteve të reja me koronavirusi që kërcënuan të mbingarkonin sistemin e shëndetit publik të vendit, transmeton Gazeta Metro.


Një përfaqësues nga pallati mbretëror tha se mbreti kishte rënë dakord për një deklaratë emergjence pas një takimi të hënën me Kryeministrin Muhyiddin Yassin në funksion të përshkallëzimit të pandemisë dhe presionit të saj mbi sistemin e shëndetit publik. Urgjenca do të mbetet në fuqi deri më 1 gusht, ose ndoshta më herët, kjo e fundit varësisht nëse bien numri i rasteve me COVID-19, thuhej në deklaratë.

Në një fjalim televiziv të martën në mëngjes, Muhiyddin tha se nën urgjencë parlamenti kombëtar dhe legjislaturat e shtetit do të pezullohen dhe zgjedhjet nuk do të lejohen. Nuk do të ketë ndalim të qarkut dhe qeveria e tij do të vazhdojë të drejtojë vendin, tha ai.  Kyçja përfshin Kuala Lumpur, Sabah, Selangor, Penang dhe Johor ku bllokimi do të mbetet në fuqi për dy javë, pra deri më 26 janar.


Malajzia pritet të marrë dërgesën e saj të parë të vaksinave – nga Pfizer-BioNTech – muajin tjetër dhe planifikon të vaksinojë rreth 70 përqind të popullsisë. Më herët të hënën ajo njoftoi një marrëveshje për të blerë një shtesë prej 12.2 milion doza të vaksinës Pfizer për t’i shtuar një rendi fillestar prej 12.8 milion doza.

Vendi bleu gjithashtu vaksinën e AstraZeneca, e cila është më e lirë dhe më e lehtë për tu trajtuar dhe është në negociata për vaksinat e prodhuara nga Rusia dhe Kina. Isshtë gjithashtu pjesë e nismës së vaksinave COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Që nga e hëna, Malajzia kishte raportuar gjithsej 138,224 raste të koronavirusit dhe 555 vdekje. Tre ministra të kabinetit janë konfirmuar gjithashtu që kanë COVID-19 këtë javë.
Mbetet të shihet se si do menaxhohet ky bllokim dhe nese numri i rasteve të reja bie atëherë nuk do të jetë i domosdoshme bllokimi total. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë