Loading…

Malala, fituesja e çmimit Nobel për Paqe martohet

  • 10/11/2021 | 10:48

Malala, fituesja e çmimit Nobel për Paqe martohet

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai, u martua me partnerin e saj, Asser Malik, me një ceremoni islamike në Britani.


“Sot është një ditë e çmuar në jetën time. Asser dhe unë u martuam, për të qenë partnerë për gjithë jetën”, njoftoi Malala, mbrëmjen e së martës, në Twitter.

Postimi u shoqërua me imazhe të saj dhe të bashkëshortit dhe u pëlqye nga dhjetëra-mijëra ndjekës.

Malala, 24 vjeçe, aktiviste pakistaneze për të drejtat e grave, ka gjetur strehim në Britani, pasi është qëlluar në kokë nga talibanët në vitin 2012.

Ajo ka qenë 15 vjeçe kur është sulmuar, për shkak të fushatës së saj për shkollimin e vajzave në Pakistan.

Në moshën 17-vjeçare, ajo është bërë personi më i ri që ka fituar Çmimin Nobel për Paqe.

Bashkëshorti i saj, sipas profilit të tij në Twitter, është menaxher biznesi që aktualisht punon në Bordin e Kriketit të Pakistanit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë