Loading…

Mali i Zi hap konsullatë në Gjilan

  • 24/05/2019 | 14:18

Mali i Zi hap konsullatë në Gjilan

Qeveria e Malit të Zi sot ka marrë vendim për hapjen e konsulltaës në Gjilan, në Kosovë, si dhe në qytetin lituanez Vilnus, atë ukrainas Hrakov, në krye të të cilëvave do të jenë konsujt e nderit, transmeton Gazeta Metro.


Siç është kumtuar, pas mbledhjes së Qeverisë, vendimet për hapjen e konsultaeve janë marrë me qëllim të intensifikimit të bashkëpunimit, sidomos në fushë të ekonomisë, turizmit e kulturës, dhe avancimin e marrëdhënieve miqësore, transmeton RTCG.

Qeveria ka miratuar edhe Ligjin për regjimin e vizave, me të cilën i janë shtuar vende të reja listës së vendeve me vizën e vlefshme apo lejimin e qëndrimit në to, shtetasit e vendeve të tera mund të qëndrojë pa viza në Mal të Zi deri në 30 ditë.

“Është konstatuar se Mali i Zi, si destinim i njohur turistik, duhet ta lehtësojë ardhjen e sa më shumë turistëve e investueve potencialë, dhe se me plotësimin e Ligjit, të nxisë ardhjen e sa më shumë shtetasve të huaj”, thuhet në kumtesën e Qeverisë së MZ./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë